Karaburun

İzmir KaraburunKaraburun, İzmir’ in Ege Denizine doğru uzanan Urla Yarımadasının, Balıklıova ile Gerence Koyları arasındaki hattın kuzey kesimini oluşturan Karaburun Yarımadasında kurulmuştur. İzmir’ e uzaklığı 100 km. dir. Güneyinde Çeşme, Doğusunda Urla yer alır. 2015 Verilerine göre Karaburun nüfusu 9.403 dür.

Karaburun Yarımadası’nın tarihi Prehistorik dönemden başlar. Bulunan el yapımı taş baltalar, bazı araç ve el aletleri, çanak ve çömleklerin yapılan incelemelerinde, bunların M.Ö 4000 yıllarına ait oldukları saptanmıştır. Bu dönemde yerleşimin bugün bilinen bariz izleri, bu çağa ait yerleşim tahminlerini, Manastır, Çakmak Tepe, Mordoğan ve Ildırı ile sınırlı kalmaktadır. Asıl yerleşim, M.Ö 12-11. yüzyıllarda, Anadolu’ da Hitit uygarlığının sona ermesinin ardından Aka göçleri ve sonrasında Aiolya ve Ionia bölgelerinin kurulması ile daha bir belirginleşmektedir. Bunlar bazı Ege Adalarınıda içine alan bölgelerdir.

Bu bölgenin tamamen Türklerin eline geçmesi ise Aydınoğlu Mehmet Bey’in bölgeyi almasıyla başlar. Karaburun Yarımadası daha sonra 1426 yılında Osmanlı topraklarına katılmıştır. Karaburun Yarımadası için en önemli tarihi olaylardan birisi de, Osmanlı Devleti’nin, Ankara Savaşı sonrası oluşan fetret devrinde yaşanan ve tarihe Şeyh Bedrettin İsyanı olarak geçen olayda, Şeyh Bedrettin müritlerinden Börklüce Mustafa’nın, Karaburun Yarımadası’na çekildikten sonra yenilgiye uğratılıp, 10.000 den fazla taraftarının Azap Deresi, Cehennem Deresi ve Kanar Yeri  mevkiinde kılıçtan geçirildikten sonra, kendisinin de çarmıha gerilerek öldürülüşüdür. Ünlü şair Nazım Hikmet tarafından yazılan Şeyh Bedrettin Destanı bu olaydan esinle yazılmıştır.

Karaburun (Ahırlı) 1902 yılında Belediye olmuş, 1910 yılında da İlçe sıfatını kazanmıştır. Karaburun İlçesi Kösedere Köyü, Boyabağı Mevkiindeki kalıntı ve buluntular M.Ö 1000 ile M.S 1000 yıllarında bölgede yerleşildiğini göstermektedir. Karaburun İlçesinde günümüzde çok sayıda taş ocağı ve mermer işletmesi bulunmaktadır. Antik dönemde de bölge aynı amaçla kullanılmış ve eski taş ocakları bu nedenle tescillenmiştir. Karaburun İlçesi, Büyük ada da Roma Dönemi Kaya mezarları tespit edilmiştir. Hisarcık altı Mevkiindeki kale kalıntısı,  bölgede Doğu Roma İmparatorluğunun geç döneminde de yerleşim olduğun göstermektedir. Bölgedeki eski Çullu Camii ve Eski Mordoğan Ayşe Kadın Camii erken dönem Türk hâkimiyetini göstermektedir.

Karaburun İzmir’in incilerinden yapılaşmanın görülmediği birçok koyu ve doğasıyla, Türkiye’nin bilinmeyen gizli cennetlerinden biridir. Tertemiz denizi ve plajları ile dinlenmek için seçilecek şirin bir ilçedir. Karaburun merkezindeki ikisi mavi bayraklı dört plajın yanı sıra, merkezden uzaklaştıkça sakinleşen Esendere, Saipaltı, İğdealtı, Büyükkent, Dolungaz, Yıldızkent, Akçakilise, Yeniliman ve Kumbükü plajlarına sahip bulunmaktadır. Açık denize bakması nedeniyle çevrenin en temiz denizine sahip Karaburun, balıkçılık ve dalış turizmi konusunda önemli potansiyeller barındırır.